Podělme se o zkušenosti s provozem úsporných a čistých technologií

Provozujete na střeše rodinného či bytového domu fotovoltaiku, díky které šetříte na účtech za energie? Šetříte pitnou vodu a chráníte před vyplavením sklepu níže bydlící tak, že máte na zahradě umístěnou akumulační nádrž na dešťovou vodu, kterou využíváte pro zálivku zahrady či splachování WC? Rozhodli jste se chovat k ovzduší šetrněji a vyměnili starý uhelný kotel za čistý zplynovací na dřevo, pelety a nebo tepelné čerpadlo? Zateplili jste dům tak, že v něm v zimě není zima a v létě vedro? Otázky mají společného jmenovatele – úspory energií za současného zvýšení kvality života.

Trend provádění úprav objektů s cílem šetřit finance a životní prostředí je dlouhodobý a nyní je ještě více umocněn růstem cen energií a surovin.
„Rádi bychom propojili na úrovni Hořicka ty, kteří se často s nadšením pustili do výše uvedených inovativních opatření a nyní se chtějí podělit o zkušenosti s těmi, kteří o tom uvažují. Nabídka možných řešení je dnes rozsáhlá a právě praktická zkušenost s konkrétní aplikací ze sousedství bývá velmi užitečná,“ říká Ing. Tomáš Štayr, předseda hořické městské komise pro životní prostředí.
V důsledku aktuálního vojenského konfliktu je pravděpodobné, že cena ruského zemního plynu, kterým řada z nás vytápí své domovy, dále poroste. Roli bude také hrát snaha neplatit a tedy nefinancovat aktivity země, která napadla svého souseda a je rizikem i pro nás. „Možnosti úspor energií a přechodu na jiné zdroje jsou tedy více než aktuální témata,“ dodává Štayr.
Podle projeveného zájmu vyhodnotíme, jestli pro sdílení zkušeností bude nejlepší uspořádat besedu, vytvořit mapu realizovaných opatření, či jen předat kontakt (za souhlasu obou stran). Máte-li zájem o se zkušenosti podělit, či je naopak získat, prosíme o projevení Vašeho zájmu na email: tomas.stayr@seznam.cz.